Dialekt małopolski - Lasowiacy
Dzieje wsi Mazury PDF Drukuj Email
Izabela Stąpor   

Wieś Mazury pierwotnie wchodziła pierwotnie w skład wsi Ossówka, a jako odrębna wieś figuruje – jak wynika z dokumentów dotyczących parafii raniżowskiej – od końca XVII wieku. Jak sama nazwa wskazuje, prawdopodobnie została założona przez ludność pochodzącą z Mazowsza (dawniej nazywaną Mazurami), która osiedliła się większą grupą na terenie dziejszych wsi Zielonka i Mazury.
Wieś Ossówka-Zielonka została założona na mocy przywileju królewskiego Zygmunta Augusta wydanego w Lublinie 2 stycznia 1568 roku. Lokowana była przez Stanisława Studzieńskiego u zbiegu rzek Markowy Potok i Turki (dopływu Zyzogi).
W w czasie trwania wojen obronnych na przełomie XVI-XVIII wieku puszcza stała się miejscem przymusowego osadnictwa jeńców wojennych,. Mieszanka kulturowo-etnograficzna tej ludności doprowadziła z czasem do wytworzenia odrębnej grupy mieszkańców puszczy zwanej Lasowiakami.
Od 1973 roku Mazury są sołectwem gminy Raniżów, do której należą również: Raniżów, Wola Raniżowska, Staniszewskie, Zielonka, Posuchy, Korczowiska, Poręby Wolskie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »