Dialekt małopolski - Ziemia biecka
Tekst gwarowy — Sitnica 1 PDF Drukuj Email
Halina Karaś   
Tekst nagrała Halina Karaś, wstępny zapis: Aleksandra Krawczyk-Wieczorek, weryfikacja zapisu i opracowanie – Halina Karaś.

Informatorka: Irena Ciećko ur. w 1936 r. w Sitnicy, gmina Biecz. Ukończyła szkołę podstawową w Sitnicy. Pracowała na roli, na dłużej nie wyjeżdżała z rodzinnej wsi. W rozmowie (z rzadka) uczestniczy jej matka Maria Sopala (jej głos został wyróżniony pogrubieniem).Stajnia
A w stajni jak to wyglądało? Stajnia z czego się składała? Ano stajnia no to normalnie budowali z drzewa i późnij… Taki dół wydarli, za… te, za… takim dzierami [?] zategowali, na to wganiali [?] krowy, do jednyj ściany przybijali
takóm drabine z
draneg robióno, żłób to robili z deseg_i… i do tyk desek wto…
wkróncali takie śruby i w sku… z
kóluskiem do tego sie przywiunzywało te krowy i… A jak cza było gnojówke wyloć, to cza było z jednyj stróny
dyle wycioungnuńdź_i nabiyrać wiadrami wio w płole. Bo dzisio to majom poumpy. A
jo ni mom
pompów, jo jestem…
A gnój przez co wyrzucali? Na
toki brali i jak wyrzucali na toki i z toków wysypywali na gnojownie, rozrzucali… A były takie, były ... taki
nosok zbity. Dwa kołki i takie
poprzycki, deski były powbijane, a pod te kołki był zaś kołek podbity, zeby to stoło na ziymi, nie lezało, zeby było dobrze wziunść w te… za te uchwyty i… za te kołki i niyść, dwoje musiało niyść.
A nosoki to też do noszenia wody było? A to to nosoki to tyz do włody. A tamte tylko były do gnoju. Jak to albo liście, albo jakie słóme to by se przy… przyniyść to se na tym przyniós.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »