Dialekt małopolski - Krakowskie
Dzieje wsi Płaza PDF Drukuj Email
Izabela Stąpor   

Pierwsza wzmianka o Płazie pochodzi z roku 1376, kiedy jej właścicielem był Stefan Płaza herbu Topór. W połowie XV wieku dziedzicami wsi byli bracia Mikołaj i Jakub Płazowie. Wówczas wybudowano drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego, który jednak został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. Murowany kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowany został z miejscowego kamienia; budowę zaczęto w I poł. XVI w. (prezbiterium), ukończono w 1576 r. Inicjatorem budowy kościoła był Antoni Pleban (1525 - 1546), a ukończył budowę Tomasz Żydek z Płazy. Przy kościele stoi plebania wybudowana w roku 1908 (na miejscu starszej, drewnianej pochodzącej z 1777 roku). Na frontonie znajduje się zegar (autorstwa ks. Kazimierza Lissewskiego), z przestrogą "Jedna z tych godzin, będzie Twa ostatnia".

W XVIII w. we wsi wybudowano barokowy dwór, który w poł. XIX w. został (staraniem hrabiego Wincentego Szembeka) przebudowany na pałac. Obecnie w pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych.

W roku 1893 uruchomiono zakład wapienniczy, tzw. Wapiennik, który aktualnie jest producentem wapna palonego i hydratyzowanego dla budownictwa i materiałów budowlanych.

Źródła:

http://www.plaza.neostrada.pl/

www.wikipedia.pl

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »