Dialekt małopolski - Lasowiacy
Wie¶ Wola Żarczycka dzi¶ PDF Drukuj Email
Izabela St±por   

Nazwa wsi oraz gwarowa postać jej dopełniacza i miejscownika: Wola Żarczycka / Wola Zarczycka, Woli Żarczyckiej, (w) Woli Żarczyckiej.
Przymiotnik od nazwy wsi: żarczycki.
Gmina: Nowa Sarzyna.
Powiat: leżajski.
Województwo: podkarpackie.
Położenie: północno-wschodnia czę¶ć województwa. podkarpackiego; 7 km od Nowej Sarzyny (w kierunku południowo-zachodnim) i w odległo¶ci 12 km od Leżajska (w kierunku północno-zachodnim).
W latach 1975-1998 miejscowo¶ć należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.
Parafia: Wola Żarczycka (rzymskokatolicka).
Ludno¶ć:  3840 osób. Cał± gminę zamieszkuje 21 299 mieszkańców, w tym 10 543 mężczyzn i 10 756 kobiet (¶rednie zaludnienie to 148 osób na km).
Powierzchnia wsi:  35 km2. Teren gminy obejmuje obszar 144 km2.
W Woli Żarczyckiej można spotkać domy, które pochodz± jeszcze z pocz±tku XX wieku. Do zabytków należy również zaliczyć budynek Szkoły Podstawowej, bowiem pochodzi z 1900 r.
Miejscowo¶ć posiada now± sieć wodoci±gow± i gazow±, została też w pełni ztelefonizowana.  Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, Przedszkole, O¶rodek Zdrowa, sklepy spożywcze i przemysłowy oraz Dom Kultury z Remiz± Strażack±.
Jedn± z osobliwo¶ci przyrodniczych jest naturalne stanowisko różanecznika żółtego (azalii pontyjskiej - Rhododendron luteum) w Kołaczni koło Woli Zarczyckiej.
Dane statystyczne za: http://www.nowasarzyna.eu/gmina/podzial-administracyjny

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »