Dialekt mazowiecki - Ostródzkie
Dzieje Wsi PDF Drukuj Email
Justyna Garczyńska   
Dzisiejsza wieś Dłużki leży na terenie dawnej Pogezanii, zamieszkałej przez pruskie plemię Pogezan, do XIII w. wymordowanych przez Krzyżaków na skutek kolejnych podbojów.  Pogezanie stawiali zacięty opór najeźdzcom, ostatecznie jednak zostali podbici w trakcie wyprawy z udziałem księcia Ottona z Brunszwiku w 1239 roku. Po zdławieniu wielkiego powstania Prusów (1260-1276) obszar Pogezanii stał się miejscem ożywionej działalności kolonizacyjnej zakonu krzyżackiego. Większość terenów dawnej pruskiej Pogezanii znalazło się na obszarze komturii elbląskiej.
 
 
Obszar Pogezanii w znacznym stopniu pokrywa się z terenem późniejszych
 Prus Górnych (niem. Oberland). Po wojnie trzynastoletniej w roku 1466 region ten wchodził w skład Prus Zakonnych niemal w całości otoczony przez ziemie Prus Królewskich należących do Polski (do 1772). Od roku 1525 (hołd pruski) Prusy Górne należały do Prus Książęcych, a później do Królestwa Prus i Niemiec jako zachodnia część Prus Wschodnich. W większości zamieszkiwała go ludność niemiecka wyznania ewangelickiego. Od roku 1945 Prusy Górne wchodzą w skład Polski.
W latach 1945 - 1950 Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych ponownie nazwała niektóre miejscowości i obiekty fizjograficzne (rzeki, jeziora) na terenie Prus, aby przywrócić lub dać nową polską nazwę. Wówczas wieś Dłużki, wcześniej nazywana Dluschken, Dlusken otrzymała znaną dziś nazwę. W latach 1946-1954 Dłużki należały do gminy Biesal. Gmina została zniesiona 29 września 1954 roku wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin. Jednostki nie przywrócono 1 stycznia 1973 roku po reaktywowaniu gmin. Obecnie Dłużki należą do gminy Gietrzwałd.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »