Dialekt mazowiecki - Ostródzkie
Region dziś PDF Drukuj Email
Monika Kresa   

Powiat ostródzki administracyjnie leży w granicach województwa warmińsko-mazurskiego. W jego skład wchodzi kilka gmin: Ostróda (gmina miejska), Ostróda (gmina wiejska), Miłomłyn (gmina miejsko-wiejska), Morąg (gmina miejsko-wiejska), Miłakowo (gmina miejsko-wiejska), Dąbrówno (gmina wiejska), Grunwald (gmina wiejska), Łukta (gmina wiejska), Małdyty (gmina wiejska). Jest to powiat w niemal w połowie miejski, ponieważ w miastach mieszka tutaj 52453 mieszkańców, na wsiach zaś: 53 046.

Ze względu na to, że sytuacja narodowościowa i wyznaniowa tych ziem nie była przez wieki jednoznaczna, w ostródzkim do dziś mieszkają nie tylko katolicy obrządku rzymskiego, lecz także przedstawiciele: Kościoła Greckokatolickiego, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Chrystusowego.

Przemysł powiatu ostródzkiego to przede wszystkim przemysł przetwórczo-spożywczy, w tym owocowo-warzywny, mleczarski, wędliniarski. Bogactwa naturalne powiatu, takie jak lasy i jeziora sprawiają, że kwitnie tutaj przemysł drzewny i rybactwo śródlądowe. Priorytetem dla powiatu jest jednak turystyka. Baza noclegowo-turystyczna powiatu jest przebogata i bardzo różnorodna: hotele kategorii od 1 do 4 gwiazdek, pensjonaty, motele i zajazdy, ośrodki wypoczynkowe, kampingi, pola namiotowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. W najbliższej okolicy Ostródy znajdują się jeziora: Smordy, Pauzeńskie, Sajmino, Perskie, Górczyn, Szeląg Wielki, Szeląg Mały, Rudat, Sement Mały, Jezioro Czarne.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »