Dialekt małopolski - Przemyskie
Wieś Ostrów dziś PDF Drukuj Email
Aleksandra Krawczyk-Wieczorek   

Nazwa wsi oraz jej gwarowa postać dopełniacza i miejscownika: Ostrów, D. Ostrowa, Msc. (w) Ostrowie.

Gmina: Radymno.

Powiat: jarosławski.

Województwo: podkarpackie.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa przemyskiego.

Położenie: Ostrów leży 3 km na zachód od Radymna, przy trasie międzynarodowej E-4, w związku z czym ma kształt wydłużony. Przez wieś biegnie linia kolejowa łącząca Kraków z Lwowem. Na północy i częściowo na wschodzie wsi płynie San.

Parafia: Ostrów.

Ludność: 1800 mieszkańców (2004 r.) [http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostrów_(powiat_jarosławski) ].

Wsie sąsiadujące: Na zachodzie Ostrów graniczy z Morawskiem i Tuczempami, na południu z Łowcami, natomiast na wchodzie – z Radymnem.

Na terenie wsi można eksploatować piasek, glinę oraz żwir. W okolicach Ostrowa spotyka się niskoprocentowe złoża rudy żelaznej (dotychczas niezbadane) [http://www.radymno.ovh.org/powiat.htm].

W XIX w. we wsi istniał piękny park, a nim założenie dworskie z murowanym dworem, jednak do dziś zachowały się jedynie resztki starych drzew, natomiast teren parku został podzielony na działki i zabudowany nowymi domami (więcej zob. Dzieje wsi ). We wsi zachował się stary drewniany budynek użyteczności publicznej. Cennym zabytkiem jest neogotycka murowana kapliczka w formie zminiaturyzowanego kościółka, pochodząca zapewne z początku XX w. Ma ona szczytową fasadę, jest nakryta daszkiem wielopołaciowym i zwieńczona baniastą sygnaturką. Cmentarz w Ostrowie powstał najpóźniej na początku XIX w. i również ma charakter zabytkowy [Studium uwarunkowań…, s. 34-35].

Ostrów znany jest z bogatych tradycji kulturowych i folklorystycznych. We wsi działa Zespół Pieśni i Tańca Ostrowiccy, założony w 1979 r., który prezentuje głównie folklor okolicznych terenów (okolice Przeworska, Rzeszowa), ale także i z dalszych obszarów Polski, aż po Łowickie i Krakowskie [http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostrowiacy].

W Ostrowie jest również Ludowy Klub Sportowy Łęk [http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostrów_(powiat_jarosławski) ].

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »