Dialekt małopolski - Lasowiacy
Wie¶ Jamnica dzi¶ PDF Drukuj Email
Izabela St±por   

Nazwa wsi oraz gwarowa postać jej dopełniacza i miejscownika: Jamnica, Jamnicy, (w) Jamnicy.
Województwo: podkarpackie.
Przymiotnik od nazwy wsi: jamnicki.
Gmina:  Grębów.
Powiat: tarnobrzeski.
Województwo: podkarpackie.
Położenie: Jamnica leży w odległo¶ci 4 km na wschód od Grębowa i 9 km na zachód od Stałowej Woli. Jak sama jej nazwa wskazuje teren charakteryzuje duża liczba jam i zagłębień. Przez gminę przepływaj± dwie rzeki Łęg i Trze¶niówka uchodz±ce bezpo¶rednio do Wisły. Szata ro¶linna to w przeważaj±cej czę¶ci bory sosnowe, spotyka się także lasy mieszane i li¶ciaste, w których obok sosny występuj±: jodła, ¶wierk i modrzew, a z drzew li¶ciastych d±b, grab i brzoza.
W latach 1975-1998 miejscowo¶ć należała administracyjnie do województwa tarnobrzeskiego.
Ludno¶ć: Brak danych. Cał± gminę zamieszkuje  9 708 mieszkańców (4809 mężczyzn i 4893 kobiet), ¶rednia gęsto¶ć zaludnienia wynosi 52 osoby na km2.
Powierzchnia wsi: Brak danych. W skład gminy wchodzi 8 sołectw: Grębów, Zabrnie, Wydrza, Krawce, Stale, Jamnica, Żupawa, Poręby Furmańskie. Gmina zajmuje obszar 187 km2.
Na terenie wsi działa Dom Ludowy w Jamnicy (od 1974 roku), jest Filia Szkoły w Grębowie dla klas I-III oraz przedszkole. W kwietniu 1999 r. w miejscowo¶ci Jamnica został otwarty salon sprzedaży samochodów marki Peugeot. Ta inwestycja wzbogaciła dorobek gminy. Salon samochodowy ma ciekawy wygl±d i doskonale komponuje się z otoczeniem. Wzdłuż trasy Stalowa Wola – Grębów powstaje osiedle domków jednorodzinnych.
Dane statystyczne za: Urz±d Statystyczny w Rzeszowie (www.stat.gov.pl), Powierzchnia i ludno¶ć w 2006 r., dane z 31 XII 2006 r.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »