Dialekt małopolski - Podhale
Wieś Bukowina Tatrzańska dziś PDF Drukuj Email
Józef Kąś   

Nazwa wsi oraz jej postać dopełniacza i miejscownika: M. Bukowina, D. Bukowiny, Mc. w Bukowinie.

Przymiotnik od nazwy wsi: bukowiański.

Nazwa mieszkańców: bukowianin, gw. bukowion, bukowianka.

Gmina: Bukowina Tatrzańska.

Powiat: tatrzański.

Województwo: małopolskie.

Położenie: 12 km na wschód od Zakopanego, 20 km na południe od Nowego Targu, na północ od przejścia granicznego na Łysej Polanie.

Powierzchnia: 1484,91 ha.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Parafia: Bukowina Tatrzańska.

Ludność: 2800.

Uwagi o wsi: Mieszkańcy wsi utrzymują się głównie z obsługi ruchu turystycznego i rzemiosła ludowego, m.in. stolarstwa artystycznego, hafciarstwa, szycia strojów regionalnych, wyrobu kierpców, metalowych spinek, pasów bacowskich i kawalerskich. Żywa jest tradycja pasterstwa i związanego z nim przetwórstwa mleka owczego (wyrób oscypków). Ośrodkiem życia kulturalnego Bukowiny jest Dom Ludowy. W sierpniu odbywają się tu coroczne konkursy gawędziarzy „Sabałowe Bajania”, natomiast w lutym „Góralski Karnawał”, poświęcony prezentacji grup kolędniczych oraz konkursowi tańca góralskiego i zbójnickiego. Imprezom tym towarzyszą kiermasze regionalnego rękodzieła artystycznego, różnorodne wystawy, degustacja potraw regionalnych itp. Przy Domu Ludowym działa Szkoła Ginących Zawodów, w której młodzież i dorośli mogą się uczyć tajników haftu regionalnego, rzeźbiarstwa, snycerstwa, kaletnictwa itd.

W Bukowinie działają też współcześni „zbójnicy”, których towarzystwo skupia osoby o znaczących zasługach dla regionu i Polski. Zbójnikom przewodzi Hetman, prof. dr hab. S. Hodorowicz, rektor PPWSZ w Nowym Targu, rodowity bukowianin. Na zbójnika pasowany został m.in. obecny premier D. Tusk.

Wsie sąsiadujące: od południa - Brzegi, od wschodu - Jurgów i Czarna Góra, od północy - Białka Tatrzańska, od zachodu - Poronin.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »