Dialekt wielkopolski - Wielkopolska zachodnia
Region dziś PDF Drukuj Email
Monika Kresa   

W latach 1975-1998 tereny Wielkopolski zachodniej należały administracyjnie do województwa poznańskiego. Po II wojnie światowej nastąpiła rozbudowa miast Wielkopolski zachodniej. Tereny wiejskie pozostały natomiast w znacznym stopniu obszarami o dużym potencjale rolniczym. W gospodarce województwa wielkopolskiego dużą rolę odgrywa przemysł, stanowiąc źródło utrzymania dla 1/3 liczby mieszkańców. Cechą charakterystyczną wielkopolskiego przemysłu jest jednak zdecydowana przewaga małych i średnich przedsiębiorstw. Najważniejszą gałęzią jest przemysł przetwórczy, rolno-spożywczy. Z innych branż o doniosłym znaczeniu wymienić należy przemysły: odlewniczy, farmaceutyczny, meblarski, sprzętu oświetleniowego i gospodarstwa domowego; ceramiczny i szklarski, wyrobów z tworzyw sztucznych dla budownictwa, oponiarski, włókienniczy i odzieżowy.

W okolicach Nowego Tomyśla silnie rozwija się rolnictwo, nastawione szczególnie na uprawy chmielu, szparagów, a samo miasto słynie w Polsce jako swoiste centrum wikliniarstwa. Każdego roku we wrześniu organizowany jest tu Jarmark Chmielo-Wikliniarski, a w 1985 roku powstało Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa.

W Pniewach pozostała zasadniczo niewielka ilość zabytków z najdawniejszych czasów istnienia miasta, mogących stanowić atrakcje turystyczne, wynika to z faktu, że do budowy budynków używano tutaj zasadniczo drewna, gliny i słomy, rzadziej natomiast trwalszego kamienia i cegły. Średniowieczne Pniewy były na przykład miastem drewnianym. Również drewnianą budowlą był początkowo Kościół Świętego Ducha, murowany budynek stanął dopiero w XVIII wieku. Poza nim atrakcję turystyczną stanowią Kościół św. Wawrzyńca i Kościół św. Jana Chrzciciela. W Nowym Tomyślu warto odwiedzić kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, będący pierwotnie zborem ewangelickim, dziewiętnastowieczne ratusz, budynek poczty i młyn oraz Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W mieście funkcjonują dwie parafie rzymskokatolickie oraz Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan.


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »